Forum Discuţii juridice Traduceri Deþin un certificat de traducãtor în domeniul ...
Discuție deschisă în Traduceri

Deþin un certificat de traducãtor în domeniul tehnic. Pot înfiinþa o întreprindere individuala?

Buna ziua. Ma zbat sa-mi fac o intreprindere individuala, desi habar nu am ce presupune asta. Sau care e diferenta dintre aceasta forma II si PFA, SRL sau SA. Exista cineva care sa lamureasca aceasta problema?
Detin un certificat de traducator TEHNIC cu care am inteles ca pot sa-mi infiintez o societate de forma celor enumerate mai sus. Cum este cel mai bine si cel mai simplu sa procedez si care sunt pasii de urmat? Ce trebuie facut? CIne imi poate oferi aceste informatii, tinand cont ca cei de la Registrul COmertului de la biroul de asistenta habar nu aveau ca pot sa-mi infiintez vreun tip de societate, raspunsul fiind "profesia de traducator este una liberala", nu trebuie sa va infiintati nimic.
Da, profesia de "traducator" este una liberala. Aveti aici in forum o discutie despre acest subiect.:
www.avocatnet.ro/content/for...
Da, multumesc pentru raspuns. Insa faptul ca detin un certificat de traducator tehnic, nu ma obliga la PFA. De aceea am intrebat care este cea mai simpla forma de societate pe care sa o fac in acest caz, care este diferenta dintre formele enumerate si cum trebuie procedat. Nu am cunostinte economice, deci nu stiu ce presupune infiintarea vreuneia dintre formele enumerate si nici ce trebuie facut DUPA infiintare.
Conform O.U.G. 44/2008 privind desfăşurarea activităţilor economice de către persoanele fizice autorizate, întreprinderile individuale şi întreprinderile familiale ,art.1
(2) Prezenta ordonanţă de urgenţă nu se aplică profesiilor liberale, precum şi acelor activităţi economice a căror desfăşurare este organizată şi reglementată prin legi speciale.

In acest caz depuneti la A.F.P. o declaratie de inregistrare fiscala, o copie dupa certificatul de libera practica si dupa actul de identitate. In urma acestei declaratii vi se va atribui codul fiscal. Odata obtinut codul fiscal puteti activa ca persoana fizica. Nu cred ca e cazul sa va complicati cu deschiderea unui S.R.L. daca nu intentionati sa desfasurati decat activitatea mentionata mai sus.
Va multumesc pentru efort. Eu stiu doar atat: ca am un certificat de traducator tehnic, NU o autorizatie de la ministerul justitiei, si ca doresc sa-mi fac un II pentru ca am inteles ca e cel mai usor si ca se poate. Nu stiu DE CE este cel mai usor, insa. Asta era problema, sa mi se explice diferenta.
Buna seara, PFA sau intrprindere Individuala este mai ok decât un SRL. Pentru ca se plătesc doar 16%impozit si 5,5% sănătate. Dacă nu sunteți si angajat la o firma plătiți 220 RON pensie. Fata de un SRL dus umeri de banii Dvs oricând, se face contabilitatea in partida simpla. In ceea ce privește diferența între PFA si II, ca II puteți colabora cu alte PFA sau alți intreprinzatori pt a efectua activități economice, pe când ca PFA tb sa realizări singuri - spre exemplu nu puteți face singur o traducere, ca PFA nu puteți colabora cu altcineva, pe când ca II da. Vedeți Ordonanța de Urgență 44 din 16.04.2008. Nu sunt avocat dar dețin o Intreprindere Individuala.
O seara buna,
Antoanela